Skip to content

159 West Atlantic WayLavallette, NJ 08735

Built 2014

Last Sale Price
$589,000
Last Sale Date
Aug 10, 2020

Property Information

Block920.03
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class20
Description2F
Dwellings1
ZoningRB6
Sq Footage1,248
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,000
39%
Improvement Value:$373,700
61%
Total Assessment$612,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,157+11.5%
2024$10,007+19.5%
2023$8,372+0.4%
2022$8,335+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$589,000

From:

To:

Sq Ft1,248DeedBook 18055, Page 1889Recorded9/16/2020

Property Built

Built

Year Built: 2014