Skip to content

166 West Bay WayLavallette, NJ 08735

Built 1954

Last Sale Price
$177,500
Last Sale Date
Oct 29, 2014

Property Information

Block920.03
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class20
Description1F
Dwellings1
ZoningRB6
Sq Footage712
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,000
50%
Improvement Value:$238,300
50%
Total Assessment$477,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,692+5.2%
2024$8,262+23.8%
2023$6,676+0.4%
2022$6,647+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$177,500

From:

To:

Sq Ft712DeedBook 15949, Page 490Recorded11/26/2014

Property Sale

Sale
$29,700
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1954