Skip to content

173 West Atlantic WayLavallette, NJ 08735

Built 1957

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Nov 5, 2004

Property Information

Block920.03
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class19
Description2F1G
Dwellings1
ZoningRB6
Sq Footage1,650
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,000
41%
Improvement Value:$347,100
59%
Total Assessment$586,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,673+5.2%
2024$10,145+10.2%
2023$9,203+22.1%
2022$7,537+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000
DeedBook 12349, Page 1640

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 10016, Page 648

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 3988, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1957