Skip to content

168 West Bay WayLavallette, NJ 08735

Built 2014

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Oct 23, 2001

Property Information

Block920.03
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class19
Description1.5F
Dwellings1
ZoningRB6
Sq Footage1,080
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,000
45%
Improvement Value:$294,600
55%
Total Assessment$533,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,717+5.2%
2024$9,237+21.9%
2023$7,575+0.4%
2022$7,542+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2014