Skip to content

181 West Atlantic WayLavallette, NJ 08735

Built 1958

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Feb 26, 2021

Property Information

Block920.03
Lot46
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRB6
Sq Footage1,392
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,000
40%
Improvement Value:$353,600
60%
Total Assessment$592,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,791+5.2%
2024$10,258+19.2%
2023$8,602+0.4%
2022$8,564+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000
Sq Ft1,392DeedBook 18416, Page 695Recorded4/13/2021

Property Sale

Sale
$86,750
DeedBook 5070, Page 360

Property Sale

Sale
$52,500
DeedBook 3953, Page 522

Property Built

Built

Year Built: 1958