Skip to content

125 Strickland Blvd(Unit C2007)Lavallette, NJ 08735

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 18, 2023

Property Information

Block920.04
Lot104
QualifierC2007
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class39
Description2F
Dwellings1
ZoningMF16
Sq Footage960
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
64%
Improvement Value:$154,600
36%
Total Assessment$429,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,823+5.2%
2024$7,436-5.0%
2023$7,826+0.4%
2022$7,791+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 10194, Page 1912

Property Sale

SaleMulti
$159,900
DeedBook 4579, Page 866

Property Built

Built

Year Built: 1985