Skip to content

105 Strickland BlvdLavallette, NJ 08735

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jul 24, 1989

Property Information

Block920.04
Lot109
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class10
Description1F
Dwellings1
ZoningMF16
Sq Footage64
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,750,000
100%
Improvement Value:$1,000
0%
Total Assessment$1,751,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,886+5.2%
2024$30,310+61.1%
2023$18,813+0.4%
2022$18,730+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$650,000
DeedBook 4780, Page 3

Property Built

Built

Year Built: 1950