Skip to content

111 Throssell RoadLavallette, NJ 08735

Last Sale Price
$732,500
Last Sale Date
May 19, 2022

Property Information

Block920.07
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningRB6
Sq Footage1,344
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,000
99%
Improvement Value:$2,400
1%
Total Assessment$241,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,396+5.2%
2024$4,179-17.8%
2023$5,085+0.4%
2022$5,063+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$732,500
Sq Ft1,344DeedBook 19065, Page 909Recorded6/14/2022

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 17385, Page 1531Recorded2/14/2019

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 10368, Page 823

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 10060, Page 1182