Skip to content

117 Throssell RoadLavallette, NJ 08735

Built 2010

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Apr 11, 1980

Property Information

Block920.07
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class19
Description3F1G
Dwellings1
ZoningRB6
Sq Footage1,572
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,000
41%
Improvement Value:$346,500
59%
Total Assessment$585,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,662+5.2%
2024$10,135+24.6%
2023$8,131+0.4%
2022$8,096+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 3911, Page 298