Skip to content

118 Brooks RoadLavallette, NJ 08735

Built 2019

Last Sale Price
$584,000
Last Sale Date
Sep 24, 2019

Property Information

Block920.07
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningRB6
Sq Footage1,312
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,000
38%
Improvement Value:$382,800
62%
Total Assessment$621,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,323+5.2%
2024$10,763+20.9%
2023$8,905+0.4%
2022$8,866+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$584,000
Sq Ft1,312DeedBook 17623, Page 548Recorded9/27/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,060DeedBook 17260, Page 196