Skip to content

120 Brooks RoadLavallette, NJ 08735

Built 2018

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Dec 15, 2005

Property Information

Block920.07
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningRB6
Sq Footage1,540
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,000
39%
Improvement Value:$379,700
61%
Total Assessment$618,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,267+5.2%
2024$10,710+15.4%
2023$9,284+0.4%
2022$9,243+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 13013, Page 460

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 4740, Page 656