Skip to content

123 Throssell RoadLavallette, NJ 08735

Built 1955

Owner
---
Last Sale Price
$87,190
Last Sale Date
Feb 18, 2026

Property Information

Block920.07
Lot46.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class20
Description1F
Dwellings1
ZoningRB6
Sq Footage873
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$239,000
52%
Improvement Value:$218,000
48%
Total Assessment$457,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,322+5.2%
2024$7,911+25.7%
2023$6,293+0.4%
2022$6,265+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$87,190
Sq Ft873DeedBook 20302, Page 365Recorded3/4/2026

Property Sale

Sale
$313,000

From:

To:

Sq Ft873DeedBook 16905, Page 1378Recorded10/17/2017

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 11525, Page 322

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 10096, Page 715

Property Built

Built

Year Built: 1955