Skip to content

105 South Bayside RoadLavallette, NJ 08735

Built 2013

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 12, 2020

Property Information

Block920.08
Lot57
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class20
Description2F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,536
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
38%
Improvement Value:$454,500
62%
Total Assessment$729,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,284+5.2%
2024$12,628+39.6%
2023$9,046+0.4%
2022$9,006+4.5%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 10648, Page 1691

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4726, Page 225