Skip to content

109 South Bayside RoadLavallette, NJ 08735

Built 2015

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Apr 24, 2014

Property Information

Block920.08
Lot58
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class20
Description2F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage624
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$311,000
43%
Improvement Value:$412,300
57%
Total Assessment$723,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,171+5.2%
2024$12,520+30.7%
2023$9,582+0.4%
2022$9,540+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft624DeedBook 15804, Page 218Recorded5/14/2014

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4989, Page 211

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook 4911, Page 978