Skip to content

116 Marshmallow RoadLavallette, NJ 08735

Built 1965

Last Sale Date
Nov 14, 2012

Property Information

Block920.09
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage704
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$329,000
62%
Improvement Value:$198,500
38%
Total Assessment$527,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,606+5.2%
2024$9,131+20.7%
2023$7,565+0.4%
2022$7,532+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 15491, Page 534

Property Built

Built

Year Built: 1965