Skip to content

105 Jacobsen LaneLavallette, NJ 08735

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 8, 2010

Property Information

Block920.09
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,104
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$397,000
67%
Improvement Value:$195,700
33%
Total Assessment$592,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,793+5.2%
2024$10,260+24.5%
2023$8,241+0.4%
2022$8,205+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1970