Skip to content

113 Jacobsen LaneLavallette, NJ 08735

Built 1969

Last Sale Price
$967,500
Last Sale Date
Sep 2, 2021

Property Information

Block920.09
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,776
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$397,000
63%
Improvement Value:$228,900
37%
Total Assessment$625,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,398+5.2%
2024$10,834+7.2%
2023$10,110+0.4%
2022$10,066+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$967,500
Sq Ft1,776DeedBook 18685, Page 815Recorded9/20/2021

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 4211, Page 787

Property Built

Built

Year Built: 1969