Skip to content

124 Jacobsen LaneLavallette, NJ 08735

Built 1958

Last Sale Date
Dec 2, 1983

Property Information

Block920.10
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,044
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$415,000
79%
Improvement Value:$111,300
21%
Total Assessment$526,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,584+5.2%
2024$9,110+14.2%
2023$7,981+0.4%
2022$7,946+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4168, Page 926

Property Built

Built

Year Built: 1958