Skip to content

104 Jacobsen LaneLavallette, NJ 08735

Built 1955

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Nov 1, 2018

Property Information

Block920.10
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,244
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$415,000
68%
Improvement Value:$196,400
32%
Total Assessment$611,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,134+6.7%
2024$10,436+22.4%
2023$8,530+0.4%
2022$8,492+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft1,244DeedBook 17294, Page 490Recorded11/9/2018

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft1,244DeedBook 16301, Page 1815Recorded1/27/2016

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 4609, Page 728

Property Built

Built

Year Built: 1955