Skip to content

108 Jacobsen LaneLavallette, NJ 08735

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 5, 2018

Property Information

Block920.10
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage864
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$415,000
71%
Improvement Value:$170,300
29%
Total Assessment$585,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,658+5.2%
2024$10,132+26.6%
2023$8,001+0.4%
2022$7,966+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4728, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 1965