Skip to content

113 Peterson LaneLavallette, NJ 08735

Built 1961

Last Sale Price
$598,000
Last Sale Date
May 18, 2021

Property Information

Block920.10
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,276
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$415,000
63%
Improvement Value:$243,300
37%
Total Assessment$658,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,738+9.8%
2024$10,686+18.7%
2023$9,003+0.4%
2022$8,963+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$598,000
Sq Ft1,276DeedBook 18506, Page 553Recorded5/28/2021

Property Sale

Sale
$457,450

From:

To:

Sq Ft1,276DeedBook 16130, Page 1868Recorded7/10/2015

Property Built

Built

Year Built: 1961