Skip to content

72 Beach WayLavallette, NJ 08735

Built 1997

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Feb 10, 2020

Property Information

Block921.01
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class19
Description2F
Dwellings1
ZoningRB6
Sq Footage1,638
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$402,000
54%
Improvement Value:$346,800
46%
Total Assessment$748,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,636+5.2%
2024$12,962+13.3%
2023$11,443+0.4%
2022$11,393+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$620,000
Sq Ft1,638DeedBook 17797, Page 1740Recorded2/24/2020

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,638DeedBook 16263, Page 1234Recorded12/10/2015

Property Sale

Sale
$495,000

From:

To:

Sq Ft1,638DeedBook 15572, Page 693Recorded7/2/2013

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 4419, Page 828