Skip to content

73 Atlantic WayLavallette, NJ 08735

Built 1943

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jun 10, 2020

Property Information

Block921.02
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class18
Description1.5F
Dwellings1
ZoningRB6
Sq Footage700
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$384,000
71%
Improvement Value:$159,300
29%
Total Assessment$543,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,893+5.2%
2024$9,405+4.7%
2023$8,985+0.4%
2022$8,946+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft700DeedBook 17926, Page 113Recorded6/16/2020

Property Built

Built

Year Built: 1943