Skip to content

71 Atlantic WayLavallette, NJ 08735

Built 1994

Last Sale Price
$87,000
Last Sale Date
Feb 26, 1993

Property Information

Block921.02
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class19
Description2F
Dwellings1
ZoningRB6
Sq Footage1,521
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$384,000
54%
Improvement Value:$331,700
46%
Total Assessment$715,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,033+5.2%
2024$12,389-1.5%
2023$12,575+0.4%
2022$12,520+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 5048, Page 670

Property Sale

Sale
$17,000
DeedBook NaN, Page NaN