Skip to content

66 Bay WayLavallette, NJ 08735

Built 1943

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 28, 2018

Property Information

Block921.02
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class19
Description1.5F
Dwellings1
ZoningRB6
Sq Footage679
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$384,000
67%
Improvement Value:$188,200
33%
Total Assessment$572,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,420+5.2%
2024$9,905+8.8%
2023$9,101+0.4%
2022$9,061+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$495,000
DeedBook 13331, Page 1764

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 12396, Page 326

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 5530, Page 374

Property Sale

Sale
$127,500
DeedBook 4758, Page 546

Property Built

Built

Year Built: 1943