Skip to content

59 Atlantic WayLavallette, NJ 08735

Built 2000

Last Sale Price
$999,900
Last Sale Date
Jan 4, 2024

Property Information

Block921.02
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class20
Description2F
Dwellings1
ZoningRB6
Sq Footage1,495
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$384,000
52%
Improvement Value:$360,200
48%
Total Assessment$744,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,452+5.2%
2024$12,787+9.9%
2023$11,636+0.4%
2022$11,585+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$999,900
Sq Ft1,495DeedBook 19590, Page 1328Recorded1/25/2024

Property Sale

Sale
$887,000
Sq Ft1,495DeedBook 19150, Page 1492Recorded8/31/2022

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 15097, Page 1719

Property Sale

Sale
$875,000
DeedBook 13144, Page 995

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 5372, Page 93

Property Sale

Sale
$71,500
DeedBook 4054, Page 600