Skip to content

56 Bay WayLavallette, NJ 08735

Built 1943

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 1, 2011

Property Information

Block921.02
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class19
Description2F
Dwellings1
ZoningRB6
Sq Footage1,114
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$384,000
60%
Improvement Value:$261,200
40%
Total Assessment$645,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,749+5.2%
2024$11,168+14.2%
2023$9,782+0.4%
2022$9,739+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 43244, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 1943