Skip to content

71 Pacific WayLavallette, NJ 08735

Built 1941

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jul 28, 2004

Property Information

Block921.03
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningGB
Sq Footage672
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$384,000
73%
Improvement Value:$141,900
27%
Total Assessment$525,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,577+5.2%
2024$9,103+2.9%
2023$8,845+0.4%
2022$8,806+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 12197, Page 1473

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 5412, Page 324

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 3649, Page 761

Property Built

Built

Year Built: 1941