Skip to content

67 Pacific WayLavallette, NJ 08735

Built 2023

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Oct 1, 2022

Property Information

Block921.03
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class19
Description2F
Dwellings1
ZoningRB6
Sq Footage665
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$384,000
53%
Improvement Value:$340,400
47%
Total Assessment$724,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,191+5.2%
2024$12,539+75.1%
2023$7,162+0.4%
2022$7,130+4.5%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft665DeedBook 19194, Page 687Recorded10/13/2022

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5164, Page 183