Skip to content

61 Pacific WayLavallette, NJ 08735

Built 1945

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Apr 4, 2007

Property Information

Block921.03
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class19
Description2F
Dwellings1
ZoningRB6
Sq Footage777
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$384,000
66%
Improvement Value:$199,400
34%
Total Assessment$583,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,624+5.2%
2024$10,099+7.8%
2023$9,371+0.4%
2022$9,330+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 13604, Page 834

Property Sale

Sale
$115,500
DeedBook 5559, Page 481

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5167, Page 225

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4581, Page 77

Property Built

Built

Year Built: 1945