Skip to content

58 Atlantic WayLavallette, NJ 08735

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 7, 2017

Property Information

Block921.03
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class19
Description1.5F
Dwellings1
ZoningRB6
Sq Footage720
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$384,000
68%
Improvement Value:$183,200
32%
Total Assessment$567,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,329+5.2%
2024$9,818+7.1%
2023$9,171+0.4%
2022$9,131+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4351, Page 687

Property Built

Built

Year Built: 1956