Skip to content

57 Pacific WayLavallette, NJ 08735

Built 2018

Last Sale Price
$775,500
Last Sale Date
Oct 15, 2020

Property Information

Block921.03
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningRB6
Sq Footage1,440
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$384,000
53%
Improvement Value:$340,000
47%
Total Assessment$724,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,184+5.2%
2024$12,532+7.8%
2023$11,631+0.4%
2022$11,580+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$775,500

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 18127, Page 942Recorded10/28/2020

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$358,000

From:

To:

Sq Ft552DeedBook 16716, Page 1256Recorded4/21/2017

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5705, Page 14