Skip to content

65 Surf WayLavallette, NJ 08735

Built 1960

Last Sale Price
$668,000
Last Sale Date
Feb 18, 2022

Property Information

Block921.04
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class19
Description1.5F
Dwellings1
ZoningRB6
Sq Footage700
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$384,000
67%
Improvement Value:$190,400
33%
Total Assessment$574,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,460+5.2%
2024$9,943+7.0%
2023$9,289+0.4%
2022$9,248+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$668,000
Sq Ft700DeedBook 18928, Page 831Recorded3/1/2022

Property Sale

Sale
$560,000
Sq Ft700DeedBook 18276, Page 475Recorded1/22/2021

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft700DeedBook 16331, Page 520Recorded3/3/2016

Property Sale

Sale
$111,000
DeedBook 4901, Page 421

Property Built

Built

Year Built: 1960