Skip to content

64 Pacific WayLavallette, NJ 08735

Built 1962

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Mar 31, 2017

Property Information

Block921.04
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class19
Description2F
Dwellings1
ZoningRB6
Sq Footage1,242
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$384,000
57%
Improvement Value:$288,000
43%
Total Assessment$672,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,237+5.2%
2024$11,632+4.3%
2023$11,152+0.4%
2022$11,103+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft1,242DeedBook 16709, Page 873Recorded4/12/2017

Property Built

Built

Year Built: 1962