Skip to content

61 Surf WayLavallette, NJ 08735

Built 1962

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Feb 4, 2016

Property Information

Block921.04
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class18
Description1.5F
Dwellings1
ZoningRB6
Sq Footage1,079
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$384,000
64%
Improvement Value:$218,000
36%
Total Assessment$602,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,962+5.2%
2024$10,421+4.3%
2023$9,995+0.4%
2022$9,951+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,079DeedBook 16316, Page 292Recorded2/16/2016

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5536, Page 798

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 4615, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1962