Skip to content

54 Pacific WayLavallette, NJ 08735

Built 1942

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Jan 11, 1996

Property Information

Block921.04
Lot43
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningRB6
Sq Footage720
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$384,000
78%
Improvement Value:$108,300
22%
Total Assessment$492,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,965+6.3%
2024$8,435+17.8%
2023$7,162+0.4%
2022$7,130+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5335, Page 982

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 4809, Page 515

Property Built

Built

Year Built: 1942