Skip to content

67 Channel WayLavallette, NJ 08735

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 25, 2005

Property Information

Block921.05
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class19
Description2F
Dwellings1
ZoningRB6
Sq Footage740
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$384,000
67%
Improvement Value:$188,100
33%
Total Assessment$572,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,418+5.2%
2024$9,903+6.4%
2023$9,311+0.4%
2022$9,270+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 4652, Page 542

Property Built

Built

Year Built: 1940