Skip to content

63 Channel WayLavallette, NJ 08735

Built 1941

Last Sale Price
$117,000
Last Sale Date
Apr 12, 1999

Property Information

Block921.05
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class18
Description1.5F
Dwellings1
ZoningRB6
Sq Footage702
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$384,000
70%
Improvement Value:$167,200
30%
Total Assessment$551,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,037+5.2%
2024$9,541+5.1%
2023$9,076+0.4%
2022$9,036+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 5692, Page 919

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5493, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 1941