Skip to content

55 Channel WayLavallette, NJ 08735

Built 1945

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Oct 22, 2010

Property Information

Block921.05
Lot42
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningRB6
Sq Footage1,143
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$384,000
63%
Improvement Value:$225,600
37%
Total Assessment$609,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,101+5.2%
2024$10,552+4.5%
2023$10,098+0.4%
2022$10,053+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 14747, Page 616

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 13821, Page 344

Property Sale

Sale
$418,000
DeedBook 12013, Page 1557

Property Sale

Sale
$418,000
DeedBook 11732, Page 1024

Property Built

Built

Year Built: 1945