Skip to content

54 Surf WayLavallette, NJ 08735

Built 1942

Last Sale Price
$507,500
Last Sale Date
Jan 25, 2017

Property Information

Block921.05
Lot43
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningRB6
Sq Footage1,008
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$384,000
66%
Improvement Value:$195,800
34%
Total Assessment$579,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,558+5.2%
2024$10,036+6.1%
2023$9,461+0.4%
2022$9,420+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$507,500

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 16647, Page 389Recorded2/1/2017

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook 12606, Page 397

Property Built

Built

Year Built: 1942