Skip to content

62 Channel WayLavallette, NJ 08735

Built 1943

Last Sale Price
$517,000
Last Sale Date
May 6, 2020

Property Information

Block921.06
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class19
Description2F
Dwellings1
ZoningRB6
Sq Footage1,214
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$384,000
59%
Improvement Value:$262,300
41%
Total Assessment$646,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,769+5.2%
2024$11,187+7.0%
2023$10,456+0.4%
2022$10,410+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$517,000
Sq Ft1,214DeedBook 17884, Page 791Recorded5/12/2020

Property Sale

Sale
$151,874
DeedBook 15100, Page 1486

Property Sale

Sale
$39,500
DeedBook 3528, Page 532

Property Built

Built

Year Built: 1943