Skip to content

58 Channel WayLavallette, NJ 08735

Built 1997

Last Sale Date
Jan 13, 2024

Property Information

Block921.06
Lot35.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningRB6
Sq Footage1,722
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$420,000
57%
Improvement Value:$317,000
43%
Total Assessment$737,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,421+5.2%
2024$12,757+14.5%
2023$11,137+0.4%
2022$11,088+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1997