Skip to content

74 Channel WayLavallette, NJ 08735

Built 1992

Last Sale Price
$699,000
Last Sale Date
Jul 25, 2005

Property Information

Block921.06
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningGB
Sq Footage1,344
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$438,000
67%
Improvement Value:$218,800
33%
Total Assessment$656,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,960+5.2%
2024$11,369+2.2%
2023$11,122+0.4%
2022$11,073+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$699,000
DeedBook 12757, Page 605

Property Built

Built

Year Built: 1992