Skip to content

64 Spray WayLavallette, NJ 08735

Built 2017

Last Sale Price
$422,000
Last Sale Date
Jan 9, 2004

Property Information

Block921.07
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class19
Description2F
Dwellings1
ZoningRB6
Sq Footage1,392
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$384,000
53%
Improvement Value:$338,100
47%
Total Assessment$722,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,149+5.2%
2024$12,500+8.9%
2023$11,480+0.4%
2022$11,430+4.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$422,000
DeedBook 11872, Page 1056

Property Sale

Sale
$117,500
DeedBook 5102, Page 98

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook 4151, Page 854