Skip to content

61 Barnegat WayLavallette, NJ 08735

Built 1948

Last Sale Price
$31,500
Last Sale Date
Jun 15, 1977

Property Information

Block921.07
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class19
Description2F
Dwellings1
ZoningRB6
Sq Footage900
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$384,000
62%
Improvement Value:$240,300
38%
Total Assessment$624,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,369+5.2%
2024$10,807+8.5%
2023$9,962+0.4%
2022$9,919+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$31,500
DeedBook 3621, Page 435

Property Built

Built

Year Built: 1948