Skip to content

59 Barnegat WayLavallette, NJ 08735

Built 1943

Last Sale Price
$571,000
Last Sale Date
Jun 19, 2019

Property Information

Block921.07
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class19
Description2F
Dwellings1
ZoningRB6
Sq Footage1,360
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$384,000
57%
Improvement Value:$288,500
43%
Total Assessment$672,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,246+5.2%
2024$11,641+5.9%
2023$10,992+0.4%
2022$10,944+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$571,000
Sq Ft1,360DeedBook 17533, Page 981Recorded7/12/2019

Property Sale

Sale
$575,000
DeedBook 15209, Page 420

Property Built

Built

Year Built: 1943