Skip to content

55 Barnegat WayLavallette, NJ 08735

Built 1998

Owner
---
Last Sale Price
$1,199,000
Last Sale Date
Oct 20, 2025

Property Information

Block921.07
Lot42
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class22
Description2F1G
Dwellings1
ZoningRB6
Sq Footage1,178
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$384,000
44%
Improvement Value:$489,100
56%
Total Assessment$873,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,899+5.2%
2024$15,113+10.2%
2023$13,717+0.4%
2022$13,657+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,199,000
Sq Ft1,178DeedBook 20174, Page 774Recorded10/24/2025

Property Sale

Sale
$699,900
DeedBook 14428, Page 323

Property Sale

Sale
$720,000
DeedBook 13836, Page 1652

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$123,750
DeedBook 4497, Page 534