Skip to content

75 Surf WayToms River Twp, NJ 03217

Built 2021

Last Sale Price
$649,999
Last Sale Date
Mar 26, 2021

Property Information

Block921.09
Lot6.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningGB
Sq Footage1,242
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$384,000
51%
Improvement Value:$371,500
49%
Total Assessment$755,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,758+5.2%
2024$13,078+13.5%
2023$11,523+50.7%
2022$7,644+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$649,999
Sq Ft1,242DeedBook 18476, Page 396Recorded5/14/2021

Property Built

Built

Year Built: 2021