Skip to content

29 Jacobsen LaneLavallette, NJ 08735

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 4, 2017

Property Information

Block921.11
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage924
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$537,000
87%
Improvement Value:$76,900
13%
Total Assessment$613,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,179+5.2%
2024$10,627-1.5%
2023$10,784+0.4%
2022$10,737+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970