Skip to content

41 Peterson LaneLavallette, NJ 08735

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 4, 2012

Property Information

Block921.12
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningGB
Sq Footage2,091
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$591,000
82%
Improvement Value:$131,200
18%
Total Assessment$722,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,151+5.2%
2024$12,501-20.2%
2023$15,659+0.4%
2022$15,590+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2006